Anne ve bebek hizmetlerimiz için Evde Yenidoğan Bebek sitemiz açıldı! Siteyi ziyaret etmek için lütfen tıklayın.
  • 13 MAR 20

  Covid19 salgını konusunda Ailelerin bilmesi gerekenler

  Aileden Biri Evde Bakım Merkezi Medikal Direktörü Dr. Tolga Müderrisoğlu rehberliğinde, ulusal ve uluslararası resmi duyurular baz alınarak hazırlanan önerileri aşağıda bulabilirsiniz.

  Önce Kendinizi Koruyun

  Virüs, gribal enfeksiyonlara benzer şekilde hapşırık ve öksürük sonucu, havadan damlacık yoluyla solunum sistemine ulaşabilir. Bu yüzden gerekmedikçe AVM, sinema, tiyatro vb. kalabalık ortamlara girmeyin, mümkün olduğunca sarılmayın, öpüşmeyin, temas etmeyin.

  Virüs ellere yerleşebilir. Bu nedenle sıklıkla elleri yıkamak veya kolonya ve alkol bazlı el dezenfektanlarını önlem amaçlı kullanmak faydalı olacaktır. Özellikle toplu taşıma araçlarını kullandıktan sonra elleri temizlemek ve ağız, burun, göz ve yüze dokunmamak hastalığın bulaşmasını engelleyecektir.

  Özellikle evde küçük çocuklar varsa çocuklara hijyen kurallarını öğretip sıklıkla hatırlatmak ve ellerini yıkamalarını sağlamak faydalı olacaktır.

  Hapşırıldığında ya da öksürüldüğünde ele hapşırmamak ve öksürmemek gerekmektedir. Hapşırırken ve öksürürken tek kullanımlık kâğıt mendil tercih edilmelidir. Mendil bulunamıyorsa dirsek içi, ağız ve burun bölgesine götürülerek çıkacak damlacıkların havaya yayılması engellenebilir. Mendil derhal çöp kutusuna atılmalı ve eller su ve sabunla yıkanmalıdır.

  Koronavirüs gibi enfeksiyon hastalıklarından korunmak için beslenmede sebze ve meyveye ağırlık verilmelidir.

  Kendinizi ve yakınlarınızı gözlemleyin, koronavirüsün öncü belirtileri kuru öksürük, ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, solunum sıkıntısı, koku almama ve nefes darlığı olmaktadır.
   

  En Etkili Korunma Aracı El Yıkama

  Gün içerisinde sıklıkla elleri sabunla, 20 saniye boyunca yıkamalıyız. Elleri şöyle yıkayalım:

  • Ellerinizi suyla ıslatın.
  • Tüm el yüzeyini kaplayacak kadar sabun uygulayın.
  • Avuç içlerinizi ovun.
  • Sağ avuç içi ve birbirine geçirilen parmaklarla sol elinizin üstünü yıkayın. Aynı hareketi sağ eliniz için de yapın.
  • Avuç içleri birbirine bakacak şekilde, parmaklarınızı birbirine geçirerek yıkayın.
  • Parmaklar birbirine kenetlenmiş bir şekilde avuç içlerinizi yıkayın.
  • Sağ avucunuzla sol başparmağınızı yıkayın. Aynı hareketi sağ parmağınızda da yapın.
  • Avucunuzun içini ters daireler çizecek şekilde yıkayın.
  • Ellerinizi suyla durulayın.
  • Ellerinizi kâğıt havluyla kurutun.
  • Musluğu kapatmak için kâğıt havlu kullanın.

   

  Ev Temizliği Nasıl Yapılmalı?

  Hasta olan bir kişi öksürdüğünde veya konuşma esnasında nefes verdiğinde virüs taşıyan damlacıkları etrafa saçar. Bu damlacıklar yakındaki yüzeylere, masalara veya telefonlara düşer. Yüzeylere veya nesnelere dokunan kişiler, daha sonra elleriyle gözlerine, burunlarına veya ağızlarına dokunarak virüsü vücutlarına bulaştırabilirler.

  Virüs metal bir yüzeye bulaştığında belirli bir süre yaşayabilir, bu yüzeylerin 70° alkol (kolonya), dezenfektan veya çamaşır suyu ile silinmesi  (bir ölçek çamaşır suyunu dokuz ölçek su ile sulandırarak hazırladığınız karışımla) virüsü temizleyecektir.

  Özellikle kapı kolları, ışık düğmeleri, telefonlar, musluk başları, tırabzanlar ve tutamaklar gibi çok kullanılan yüzeyler iyi dezenfekte edilmelidir.

  Virüs kumaşlara bulaştığında ise bir süre aktif olacaktır, bu yüzden kıyafetleri sıklıkla yıkamak faydalı olacaktır.

  Evin sık sık havalandırılması faydalı olacaktır.

  Mutfakta pişmemiş gıdalar için kullandığınız aletler ile diğer aletleri ayrı tutabilirseniz çapraz kontaminasyonu önleyebilirsiniz.

  Ev ziyaretlerini mümkün olduğu kadar kısıtlayın. Özellikle hastalık şüphesi olan, ateşi çıkan veya yurtdışı seyahatinde bulunmuş kişilerin ziyarete gelmemelerini sağlayın.

  Eve gelen personelin ellerini yıkamadan hasta ile temas etmemesi gerekmektedir. El yıkamadan sonra ayrıca dezenfektan ya da kolonya kullanılmasına gerek yoktur. Eve gelen personelin galoş takması veya ayakkabılarını evin dışında çıkarmasını sağlayın.

  Eve gelen personeller için tek kullanımlık kağıt havlular bulundurun.

Bize Ulaşın

Aileden Biri Evde Bakım Merkezi - Evde Sağlık ve Bakım Hizmetleri